Cordyceps – houba rekordmanů

Cordyceps sinensis alias Housenice čínská (Cordyceps sinensis) je jednou z nejvíce ceněných hub v tradiční čínské, ale i tibetské medicíně. Historie jejího užívání v Číně přesahuje 1000 let. V dávných dobách byla považována za afrodisiakum. Dnes je stále oblíbenějším potravinovým doplňkem i u nás v Evropě.

Cordyceps vyvolal největší rozruch v roce 1993 na Čínských národních hrách, kdy skupina čínských sportovců, kteří pravidelně užívali tuto houbu, překonala hned 9 světových rekordů. Těmito úspěchy se inspirovala řada dalších vrcholových sportovců, kteří se snaží zvýšit svou sílu, výdrž a podpořit nárůst svalů. Některé výzkumy poukázaly na to, že Cordyceps napomáhá k lepšímu využívání kyslíku v tkáních. To pak vede k podpoře a rychlení regenerace organizmu po zvýšené fyzické zátěži. 

Houba nebo housenka?

Tradiční oblastí jejího výskytu jsou vysokohorské oblasti Tibetu a Číny. Jedná se o cizopasnou houbu, která pro svůj životní cyklus potřebuje hostitele, nejčastěji larvy motýlů. Houba postupně prorůstá jejich tělem a vzniká tak unikátní symbiotický organismus složený z houby a hmyzu. Hmyz po napadení housenicí zalézá do země, kde ještě dlouho přežívá a housenice se jím vyživuje. Postupně však housenice zaplní celou schránku larvy a ta umírá. V letním období však houba schránku proráží a vyrůstají z ní houbovité plodnice vytvářející spory, které se pak opět uchycují na těle hostitelů a celý životní cyklus tak začíná znovu. 

Housenice přirozeně poskytuje řadu nutričně významných prvků, včetně různých typů esenciálních aminokyselin, vitaminů skupiny B (B1, B2, B12), vitamin K, steroly, proteiny a další stopové prvky.


Cordyceps CS4 představuje čisté sušené mycelium (podhoubí) z Cordyceps sinensis v želatinových kapslích.


Cordyceps sinensis

-        Často se používá v kombinaci s ženšenem.

-        Žije ve vysokých nadmořských výškách – Himaláje atp.

-        Houba se označuje zkratkou CS, nejlepších živin dosahuje druh s označením 4. Nejlépe roste a je vytrvalý.

-        V čínštině se jí říká Dong Chong Xia Cao, tedy „v zimě červ, v létě tráva“

-        Tradiční čínská medicína vyzdvihuje zastoupení rostlinné i živočišné říše. Díky tomu Cordyceps účinně posiluje Jing i Jang.

Další články